Hoppa till innehåll

Skugga på gymnasiet

Men om man verkligen

  Att testa "skuggning", eller öppen skoldag som det också kallas, på en gymnasieskola gör man ofta under en halv eller hel skoldag. Under dagen får du vara med i undervisningen för en klass (oftast i åk 1 eller åk 2 på valfritt program). Skoldagen brukar anpassas tidsmässigt till antingen förmiddag / eftermidag eller heldag.

Skuggning innebär att du

Hur gör jag när jag vill skug­ga en av era ele­ver? Om du är nyfiken på någon av våra gymnasieutbildningar har du möjlighet att skugga elever och få en bättre inblick i hur vardagen på utbildningen är. Skuggning innebär att du som elev på grundskolan får komma till oss på gymnasiet för att hälsa på, och vara med på.
 • skugga på gymnasiet
 • (). Hur ska man ordna

  Klicka på flikarna för att hitta det program du vill skugga på och boka dig på en tid. OBS! Glöm inte att få godkänt från din högstadieskola att du skuggar på gymnasiet. Välkommen till oss på Ystad Gymnasium!.
 • Skuggning på Hedda Anderssongymnasiet. Få
  1. En spännande möjlighet för dig

  Skuggning innebär att du som elev på grundskolan får komma till oss på gymnasiet för att hälsa på och vara med på undervisningen under delar av en dag. Vi kommer att göra vad vi kan för att du ska få en liten inblick i hur det är att vara elev hos oss. På våra gymnasieskolors hemsidor finns det mer information om hur det går till.

  Hur är maten? Hur är stämningen?

  SMP-Ung. Vilken toa ska man inte gå på? – Ungpodden diskuterar hur det är att börja gymnasiet. Många ungdomar som har börjat gymnasiet undrar vilka oskrivna regler som finns på Växjös skolor. Vad ska man ha på sig?.

  På våra skuggningsdagar får du

 • Skugga på skolan. Hur är det egentligen att gå på Folkuniversitetets gymnasium? Hur är lärarna? Hur är maten? Hur är stämningen? Det bästa sättet att få veta är att komma på skuggbesök! Kontakta biträdande rektor George Karlsson för mer information eller frågor.


 • På våra skuggningsdagar får du
 • Under höstterminen kommer det finnas

  Anpassad gymnasieskola. Söka till MG. Behörighet till gymnasiet. Bidrag och CSN. Skugga ett program. Studie- och yrkesvägledning på MG. Ansökan till högre studier. CSN. Betyg och gymnasieexamen.


  Skuggning på Hedda Anderssongymnasiet. Få

  Du får vara med på lektioner och elevaktiviteter. Dessutom får du möjlighet att se vår skola och ställa frågor till någon som vet hur det är att vara elev på Nösnäsgymnasiet. Om du är intresserad av att skugga, kontakta din studie- och yrkesvägledare som hjälper till att ordna kontakten med det program du vill skugga.